D-vitaminok
A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amelynek legismertebb szerepe a csontok egészségének megőrzése, ezenkívül azonban számos pozitív hatása is van.
A D-vitamin egyrészt táplálékokkal vihető be (például különböző halakkal, májjal, tojással), másrészt pedig a szervezetünk is előállítja. Az utóbbihoz napfényre van szükségünk, ugyanis az abban található UV-B-sugárzás hatására a bőrben szintetizálódik a D-vitamin. Napfényhiányos időszakban hazánkban igen gyakori a D-vitamin-hiányos állapot, ezért ezekben a hónapokban kifejezetten fontos odafigyelni a megfelelő vitaminpótlásra.
Mire jó a D-vitamin?
- Segít a kalcium és a foszfor felvételében és anyagcseréjében, így hozzájárul a csontok egészségéhez.
- Gyulladásgátló, antioxidáns és idegvédő hatása miatt segíti az izomfunkciókat és az immunrendszer megfelelő működését.
- Támogatja az agyműködést, így segít lassítani az időskori szellemi hanyatlás (demencia) folyamatát.
- Megfelelő szintje csökkentheti az inzulinrezisztencia (IR) és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
- Hatással van a termékenységre és a magzati fejlődésre.
A magyar lakosság jelentős részét érinti a téli hónapokban a D-vitamin-hiányos állapot, amelynek komoly következményei lehetnek: csontritkulás, gyermekeknél súlyos hiány esetén angolkór, csontlágyulás, nagyobb fertőzéseknek való kitettség, csont- és izomfájdalmak.
A D-vitamin napi ajánlott bevitele 2000 NE októbertől márciusig, egyes betegségek esetén ezt a számot érdemes megemelni napi 4000 NE-re. Fontos, hogy a D-vitamin túladagolható, ennek tünetei lehetnek: hányinger, hányás, rossz étvágy és fogyás, gyengeség, székrekedés. Ezek a tünetek akkor jelentkeznek, ha hosszabb ideig napi 4000 NE-nél nagyobb mennyiség kerül a szervezetbe.
A D-vitamin pótlás minden életszakaszban fontos:
- gyermekeknél a csontfejlődés miatt, azonban nekik kisebb napi mennyiség is elegendő lehet
- idősek esetén a kevés szabadban és napfényen tartózkodás miatt
- várandós anyukák esetén a megfelelő magzati fejlődés miatt