E-vitaminok
Az E-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, többféle formája létezik, ezek közül az emberi szervezet az alfa-tokoferolt hasznosítja. A fel nem használt E-vitamint az emberi szervezet a zsírban raktározza. Legjobb E-vitamin források: olajos magvak, sütőtök, máj, tojás, avokádó.
Mire jó az E-vitamin?
- Szerepe van a látás, a bőr, az agy és a szív egészségének megőrzésében.
- Támogatja az immunrendszer megfelelő működését.
- Szerepet játszik az öregedési folyamatok mérséklésében.
- Antioxidáns hatásának köszönhetően csökkenti a szabad gyökök káros hatását, valamint azok létrejöttét is képes meggátolni.
- Enyhe véralvadásgátlóként csökkenti a vérrögképződés esélyét.
Normál étrend mellett a legtöbb ember E-vitamin szintje a megfelelő tartományban mozog, azonban felszívódását csökkenthetik a fogamzásgátló szerek és a magas vastartalmú táplálékok. Ezzel szemben a felszívódását növeli a vele egyszerre bevitt C-vitamin és szelén.
E-vitamin hiány akkor alakulhat ki, ha a zsírok emésztése akadályozott a szervezetben, ennek oka lehet például lisztérzékenység, hasnyálmirigy-gyulladás vagy cisztás fibrózis. E-vitamin hiány következményei lehetnek: retinakárosodás, kontrollálatlan testmozgások (ataxia), csökkent immunműködés, megnövekedett fertőzéshajlam, libidó csökkenése.
Hosszú ideig, nagy dózisban szedett (napi 1000 mg-nál több) E-vitaminnak tünetei lehetnek, mint például fáradtság, hányinger, hasmenés, izomfáradtság. Felnőtteknek a napi ajánlott beviteli mennyiség 15 mg, azonban az étrend-kiegészítők ennél nagyobb mennyiségben is tartalmazhatják. Ennek oka, hogy az E-vitamin egy része a szervezetben nem tud felszívódni még a kiürítés előtt, így hasznosulni sem.