C-vitaminok
A C-vitamin (másnéven aszkorbinsav) egy vízben oldódó vitamin. Az egyik legismertebb vitamin, híres magyar feltalálónknak, Szent-Györgyi Albertnek köszönhetjük az összetételének és előállítási módjának a feltalálását.
Az emberi szervezet nem képes C-vitamint előállítani és raktározni, ezért nagyon fontos a rendszeres bevitel külső forrásokból. Egyes gyümölcsök és zöldségek nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, ilyen például a csipkebogyó, a kivi, a karfiol, a bogyós gyümölcsök és a savanyú káposzta. Ezenkívül természetesen különböző vitaminokkal és étrend-kiegészítőkkel is pótolni lehet a szervezet C-vitamin szükségletét.
Mire jó a C-vitamin?
- Nélkülözhetetlen a kollagén előállításához, így hozzájárul a bőr, a csontok és az ízületek egészségéhez.
- Támogatja az immunrendszert, segít leküzdeni a fertőzéseket.
- Erős antioxidáns lévén segít semlegesíteni az anyagcserefolyamatok során keletkező káros anyagokat.
- Elengedhetetlen eleme a vas megfelelő felszívódásának.
A C-vitamin vízben jól oldódik, ezért nem raktározódik sokáig a szervezetben, viszont egyes betegségek mellett a felszívódása gyengébb, ezért vitaminhiány léphet fel. Ilyen betegség például az aktív vagy passzív dohányzás, valamint emésztőszervi és daganatos betegségek. C-vitamin hiány tünetei lehetnek a fáradékonyság, a vashiányos vérszegénység, a lassabb sebgyógyulás és a fertőzésekkel szembeni gyengébb ellenállóképesség.
Túladagolni ugyan nem lehet a C-vitamint, viszont a túlzott napi adagoknak lehetnek káros következményei, ilyen például a vesekőképződés, ez leggyakrabban azoknál fordul elő, akik napi 2000 mg-nál többet vesznek be.
Az ajánlott napi adag felnőttek esetén 90 mg, viszont fertőzések, valamint műtét utáni sebek gyógyulásának az elősegítésére nagyobb mennyiség is javasolt. Várandós és szoptató édesanyák C-vitamin szükséglete magasabb, illetve gyermekek és idősek esetén is fontos a folyamatos bevitel, akár élelmiszerekkel, akár étrend-kiegészítőkkel.